Toksyna botulinowa wytwarzana jest przez beztlenowe bakterie Clostridium botulinum. W naturze drobnoustroje te występują powszechnie w glebie oraz w niewłaściwie przechowywanej żywności (wędlinach, konserwach).

Jak działa toksyna botulinowa?

Działanie botuliny polega na blokowaniu wydzielania acetylocholiny – neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za przekazywanie impulsów nerwowych z neuronu do komórki mięśniowej. Wskutek tego mięsień jest w permanentnym rozkurczu a tym samym skóra nad mięśniem rozprostowuje się. Botulina redukuje więc zmarszczki mimiczne i może być stosowana profilaktycznie u osób o nadmiernej mimice.

Jakie zmarszczki mogą być leczone toksyną botulinową?

Najczęściej iniekcje podajemy w górnej części twarzy na zmarszczki gładzizny tzw „lwie zmarszczki”, zmarszczki poziome czoła oraz tzw. kurze łapki. Istnieją też inne miejsca na twarzy, gdzie preparat może rozluźnić mięśnie poprawiając wygląd leczonej okolicy:

Czy są jeszcze inne zastosowania toksyny botulinowej?

Toksynę botulinową w naszym gabinecie stosujemy do leczenia bruksizmu i nadpotliwości. Bruksizm jest to nadmierne, niekontrolowane zaciskanie zębów, zgrzytanie w nocy, powodujące uszkodzenie powierzchni zębów, pękanie szkliwa, bóle mięśni żuchwy i głowy. Nadpotliwość to nadmierna produkcja potu w okolicach pach, dłoni i stóp, nasilająca się pod wpływem stresu utrudniająca kontakty zawodowe i towarzyskie.

Kiedy pojawia się efekt i jak długo trwa?

Od dnia zabiegu do pojawienia się relaksacji mięśni mija kilka dni, a efekt optymalny występuje po 10-14 dniach i utrzymuje się przynajmniej 4 miesiące. Po 10-14 dniach od zabiegu zaleca się kontrolę połączoną z oceną mimiki.
Jakie są przeciwwskazania?
• ciąża i okres karmienia piersią ,
• nadwrażliwość na którykolwiek ze składników,
• zaburzenia funkcji mięśni np. miastenia ,
• przyjmowanie antybiotyków z grupy aminoglikozydów
• opryszczka i inne wirusowe, grzybicze i bakteryjne infekcje skóry, a także stany zapalne,

Czy jest to bezpieczny zabieg?

Botulina posiada bardzo dobry profil bezpieczeństwa. Od ponad 20 lat preparat jest stosowany w medycynie estetycznej, a od ponad 40 lat w neurologii oraz okulistyce. Istnieje wiele publikacji dotyczących jego skuteczności i bezpieczeństwa. Działania niepożądane, o ile występują, są zwykle łagodne lub umiarkowane i mają zawsze odwracalny charakter.

Jakie działania niepożądane są najczęstsze?

Zabieg jest szybki i bezpieczny, a działania uboczne wynikają z techniki podania i najczęściej jest to krótkotrwały ból związany z ukłuciem, ewentualnie zaczerwienienie lub siniaczek. Nie wymaga rekonwalescencji, można od razu wrócić do codziennych zajęć. Działania niepożądane mogą być związane z nieprzewidzianym rozmieszczeniem preparatu, co prowadzi do czasowego osłabienia okolicznych grup mięśniowych. Bardzo rzadko zdarzają powikłania takie jak opadanie powieki lub obniżenie brwi, kącika ust. Wszystkie działania niepożądane są odwracalne i ustępują po kilku tygodniach od podania preparatu.

Jakie są zalecenia po zabiegu?

Po zabiegu nie można rozmasowywać miejsca wkłucia, Przez 4 godz. po zabiegu zaleca się utrzymywać pozycję pionową ciała, nie wykonywać skłonów tułowia, w dniu wykonywania zabiegu nie zaleca się ciepłej kąpieli twarzy, wykonywania intensywnych ćwiczeń i spożywania alkoholu, a przez następny tydzień nie powinno się nagrzewać leczonej okolicy tzn. nie korzystać z sauny i solarium.
Czy możemy go łączyć z innymi zabiegami np. wypełnianiem kwasem hialuronowym?
Z reguły nie łączy się tych dwóch zabiegów w jednym regionie twarzy, ponieważ na efekt działania botuliny trzeba poczekać i zmarszczki mogą ulec wystarczającemu wygładzeniu. Jeżeli zmarszczki są głębsze, mogą po 10 – 14 dniach wymagać uzupełnienia kwasem hialuronowym.

Czy zabieg można wielokrotnie powtarzać?

Podawanie preparatu jest możliwe co 4-6 miesięcy.

Wyślij zapytanie na interesujący Cię temat...